pl en

Studio Filmowe KALEJDOSKOP

drukujpowiększpomniejszreset

 

A gdyby tak się stało (2007)

sobota 05-12-2009

Osiemnastoletni młodzieniec wraca do parku, gdzie dwanaście lat wcześniej, jeszcze jako dziecko, jeździł na hulajnodze, przyglądał się dumnym pawiom, a spotkanym staruszkom zadawał pytania na temat życia, śmierci, miłości, samotności.

 

Pytania głębokie, przenikliwe, często poważne, a często zabawne w swej dziecięcej prostocie odbierania świata. Czy były one tylko chwilą ulotnej fantazji i z czasem wypłowiały, rozmyły się i odeszły do przeszłości tak, jak odchodzi do niej dzieciństwo? Czy też może dotykały spaw wiecznych, uniwersalnych, eschatologicznych? Młody człowiek w tym samym parku, po którym już zapewne wędrują tylko cienie jego dawnych rozmówców, powraca pamięcią do tamtego letniego dnia. A to, co z tej pamięci wskrzesi, zabiera w swe dalsze życie, jak najcenniejszą wskazówkę i ponadczasową mądrość… Film był w tym roku jednym z ośmiu najlepszych światowych dokumentów, ubiegających się o nominację do Oscara.

  • scenariusz : Marcel Łoziński
  • reżyseria : Marcel Łoziński
  • zdjęcia : Artur Reinhart, Jacek Bławut
  • współpraca : Paweł Łoziński, Mikołaj Łoziński
  • montaż : Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
  • opracowanie muzyczne : Małgorzata Jaworska
  • dźwięk : Halina Paszkowska, Iwo Klimek, Krzysztof Jastrząb
  • producent : Zbigniew Domagalski, Janusz Skałkowski, Wojciech Szczudło, Piotr Śliwiński

współfinansowanie : Polski Instytut Sztuki Filmowej
czas : 39 min.
rok produkcji : 2007

 

w górę

Filmografia - najnowsze

ZUPA NIC

Bohaterowie hitu „Moje córki krowy”, który w 2015 roku podbił serca publiczności i krytyków, powracają w nowej, zaskakującej odsłonie. Tym razem ulubiona reżyserka Polaków – Kinga Dębska zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi. W gwiazdorskiej obsadzie prequelu „Moje córki krowy” – słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka. Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest „Zupa nic”.

zobacz więcej

 

Zobacz także: