pl en

Studio Filmowe KALEJDOSKOP

drukujpowiększpomniejszreset

 

Aktorka (2015)

wtorek 03-03-2015

„Aktorka” to pełnometrażowy biograficzny film dokumentalny o zmarłej 2010 Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60-tych. Film bardziej niż o jej oszałamiającej karierze aktorskiej w Polsce opowiada o próbach zaistnienia jako aktorka w Ameryce po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem.

 

Przyjaciele i znajomi aktorki opowiadają bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To archetypiczna opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery, na szczycie, na dnie, i pomiędzy. W filmie występują między innymi: Meryl Streep, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender, Gay Talese, Nancy Weber, Hanna Hartowicz. Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę. „Aktorka” to także opowieść o życiu na emigracji, o akcencie, który uniemożliwił jej karierę w Stanach. Z relacji ludzi jej bliskich poznajemy życie i charakter Elżbiety Czyżewskiej, osoby wieloznacznej, trudnej, niezwykle inteligentnej i ambitnej, ciepłej, hojnej, niezwykle towarzyskiej ale i niemożliwej do wytrzymania, kłótliwej, samotnej. Film stawia pytania: czy Czyżewska zmarnowała swoją karierę, wyjeżdżając do Stanów w momencie, kiedy w Polsce była na szczycie kariery? Czy zmarnowała swoją szansę na karierę w Stanach przez alkohol? Skąd wzięła się jej autodestrukcja? Skonstruowany zgodnie z zasadami fabularnymi film krok po kroku prowadzi widza przez przypominające antyczną tragedię życie aktorki.

  • reżyseria: Kinga Dębska, Maria Konwicka
  • scenariusz: Maria Konwicka
  • zdjęcia: Radek Ładczuk
  • montaż: Bartosz  Karczyński
  • dźwięk: Leszek Freund
  • kierownictwo produkcji: Kamil Skałkowski
  • producent: Zbigniew Domagalski, Janusz Skałkowski
  • produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska S.A.
  • współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • czas: 72′

    rok produkcji: 2015

     

    w górę

    Filmografia - najnowsze

    ZUPA NIC

    Bohaterowie hitu „Moje córki krowy”, który w 2015 roku podbił serca publiczności i krytyków, powracają w nowej, zaskakującej odsłonie. Tym razem ulubiona reżyserka Polaków – Kinga Dębska zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi. W gwiazdorskiej obsadzie prequelu „Moje córki krowy” – słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka. Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest „Zupa nic”.

    zobacz więcej

     

    Zobacz także: