pl en

Studio Filmowe KALEJDOSKOP

drukujpowiększpomniejszreset

 

Hotel Polski (2009)

sobota 05-12-2009

Film odsłania kulisy tajemniczej i niemal nieznanej historii z okresu holocaustu, która rozegrała się w Warszawie latem 1943 roku i która, z racji swej moralnej dwuznaczności zyskała miano "afery Hotelu Polskiego".

 

HOTEL POLSKI
Film dokumentalny

Po likwidacji getta w Warszawie – mieście “wolnym od Żydów” – powstaje na ulicy Długiej 29 – za zgodą i z inicjatywy gestapo – coś w rodzaju “ambasady” dla Żydów. Mogą oni tam, za grube pieniądze, nabywać ratujące życie paszporty krajów południowoamerykańskich i innych państw neutralnych. Prawdziwi właściciele tych dokumentów już nie żyją. Przechwycone przez żydowskich konfidentów i wprowadzone do powtórnego obiegu papiery pozwolą na wyjazd z Polski ponad 2500 polskich Żydów. Jednak aferę Hotelu Polskiego przeżyje ostatecznie tylko około 200 osób. Film konfrontuje ze sobą wspomnienia ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń, odszukanych w Polsce, Nowym Jorku i Izraelu.  (filmpolski.pl)

>>> Więcej o naszym filmie na filmpolski.pl

  • reżyseria: Kama Veymont
  • scenariusz: Kama Veymont
  • zdjęcia: Andrzej Adamczak, Henryk Janas
  • montaż: Paweł Deliś, Mirosław Kin
  • kierownictwo produkcji: Kamil Skałkowski
  • produkcja: Janusz Skałkowski (Kalejdoskop), Witold Będkowski (TVP)

produkcja wykonawcza: Studio Filmowe Kalejdoskop
produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska
współfinansowanie:
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

w górę

Filmografia - najnowsze

ZUPA NIC

Bohaterowie hitu „Moje córki krowy”, który w 2015 roku podbił serca publiczności i krytyków, powracają w nowej, zaskakującej odsłonie. Tym razem ulubiona reżyserka Polaków – Kinga Dębska zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi. W gwiazdorskiej obsadzie prequelu „Moje córki krowy” – słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka. Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest „Zupa nic”.

zobacz więcej

 

Zobacz także: