pl en

Studio Filmowe KALEJDOSKOP

drukujpowiększpomniejszreset

 

Hotel Polski (2009)

sobota 05-12-2009

Film odsłania kulisy tajemniczej i niemal nieznanej historii z okresu holocaustu, która rozegrała się w Warszawie latem 1943 roku i która, z racji swej moralnej dwuznaczności zyskała miano "afery Hotelu Polskiego".

 

HOTEL POLSKI
Film dokumentalny

Po likwidacji getta w Warszawie – mieście “wolnym od Żydów” – powstaje na ulicy Długiej 29 – za zgodą i z inicjatywy gestapo – coś w rodzaju “ambasady” dla Żydów. Mogą oni tam, za grube pieniądze, nabywać ratujące życie paszporty krajów południowoamerykańskich i innych państw neutralnych. Prawdziwi właściciele tych dokumentów już nie żyją. Przechwycone przez żydowskich konfidentów i wprowadzone do powtórnego obiegu papiery pozwolą na wyjazd z Polski ponad 2500 polskich Żydów. Jednak aferę Hotelu Polskiego przeżyje ostatecznie tylko około 200 osób. Film konfrontuje ze sobą wspomnienia ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń, odszukanych w Polsce, Nowym Jorku i Izraelu.  (filmpolski.pl)

>>> Więcej o naszym filmie na filmpolski.pl

  • reżyseria: Kama Veymont
  • scenariusz: Kama Veymont
  • zdjęcia: Andrzej Adamczak, Henryk Janas
  • montaż: Paweł Deliś, Mirosław Kin
  • kierownictwo produkcji: Kamil Skałkowski
  • produkcja: Janusz Skałkowski (Kalejdoskop), Witold Będkowski (TVP)

produkcja wykonawcza: Studio Filmowe Kalejdoskop
produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska
współfinansowanie:
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

w górę

Filmografia - najnowsze

ZABAWA ZABAWA już od 4 stycznia w kinach.

WSPANIAŁY FILM KINGI DĘBSKIEJ "ZABAWA, ZABAWA" od dzisiaj w kinach w Polsce, w Europie i w USA. Uroczysta premiera odbyła się w Warszawie w dniu 3 stycznia 2019 roku

zobacz więcej

 

Zobacz także: