pl en

Studio Filmowe KALEJDOSKOP

drukujpowiększpomniejszreset

 

W rogatywce i tygrysiej skórze (2007)

sobota 05-12-2009

Film przedstawi zupełnie nieznaną szerszym kręgom historię bohaterskiego udziału oficerów – Gruzinów w szeregach Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie podczas II Wojny Światowej.

 

Temat ten był przez cały okres PRL-u całkowicie zakazany ze względów politycznych i dopiero od lat 90-ch polscy historycy zajęli się jego badaniem. „Polscy” Gruzini wykazali się zarówno podczas kampanii obronnej we wrześniu 1939 r., jak i później w okupowanej Polsce i na froncie zachodnim wybitną lojalnością wobec kraju, który ich przygarnął. Liczni są wśród nich kawalerowie najwyższych polskich odznaczeń bojowych, zaś gruzińskie nazwiska można znaleźć na listach poległych w kraju i na Zachodzie oraz ofiar zbrodni katyńskiej.

  • scenariusz : Jerzy Lubach, Dawid Kolbaia
  • reżyseria : Jerzy Lubach
  • zdjęcia : Leri Michanaszwili, Andrzej Skoczylas, Jerzy Rudziński
  • współpraca : Irakli Tripolski
  • montaż : Jerzy Polijaniuk, Ryszard Wiencek
  • muzyka : Georgi Cyncadze
  • producent : Wojciech Szczudło

czas : 57 min.
rok produkcji : 2007

 

w górę

Filmografia - najnowsze

ZUPA NIC

Bohaterowie hitu „Moje córki krowy”, który w 2015 roku podbił serca publiczności i krytyków, powracają w nowej, zaskakującej odsłonie. Tym razem ulubiona reżyserka Polaków – Kinga Dębska zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi. W gwiazdorskiej obsadzie prequelu „Moje córki krowy” – słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka. Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest „Zupa nic”.

zobacz więcej

 

Zobacz także: